Internal Interviews
Ο Γιώργος Χρονάς @ Noisy Poems, Silents Screams
Boem Team![](https://www.boemradio.gr/media/uploads_image/2015/03/28/p19hg1f9b61nlu757do9qhegn8f_X48Y29_1170x600.jpg)
Την Δευτέρα 30/03/2015 στις 21:00, ο Γιώργος Χρονάς στο Boem Radio και στην εκπομπή Noisy Poems, Silent Screams για να μας διαβάσει ποιήματα του, να μιλήσουμε μαζί του, και να ακούσουμε Μάνο Χατζηδάκη, Bauhausκαι Beatles..... και φυσικά να ταξιδέψουμε από το χθες στο σήμερα...
Ο Γιώργος Χρονάς γεννήθηκε, τον Οκτώβριο του 1948, στον Πειραιά.
Από το 1973, που εμφανίστηκε στα γράμματα, έχει εκδώσει είκοσι δύο (22) βιβλία με ποιήματα, πεζά, θέατρο. Κάνει ραδιόφωνο στο Τρίτο Πρόγραμμα. Και παλαιότερα στο Δεύτερο και Πρώτο Πρόγραμμα της Ελληνικής Ραδιοφωνίας.
Ποιήματά του και πεζά έχουν μεταφραστεί σε διάφορες γλώσσες. Εκατόν είκοσι (120) τραγούδια του έχουν μελοποιηθεί από Έλληνες συνθέτες.
Εκδίδει, από τον Φεβρουάριο του 1981, το περιοδικό "Οδός Πανός", τις ομώνυμες εκδόσεις, καθώς και τις "Εκδόσεις Σιγαρέτα" όπου έχουν εκδοθεί 490 βιβλία, έως τον Δεκέμβριο του 2014.
Ήταν υπεύθυνος του ενθέτου "Βιβλιοθήκη-Καταφύγιο θηραμάτων", της "Ελευθεροτυπίας" κάθε Σάββατο (2009-2011).
Πήρε το 2011 το Βραβείο Καβάφη. Τιμήθηκε από τον Δήμο Πειραιά, για την προσφορά του στα Ελληνικά Γράμματα, τo 2013.
Ζει και εργάζεται στην Αθήνα.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ
![](https://www.boemradio.gr/media/uploads_image/2024/07/24/p1i3i0b9rg17u1mei9jd1adhgdi3u_400x300.jpg)
Ήρωες του Gerald Sibleyras
Το Από Μηχανής θέατρο παρουσιάζει την πολυβραβευμένη κωμωδία Ήρωες του διάσημου συγγραφέα Gerald Sibleyras σε σκηνοθεσία Δημήτρη Μυλωνά και μετάφραση της Μαριάννας Τόλη....
![](https://www.boemradio.gr/media/uploads_image/2024/07/24/p1i3hvjf2c1l0n1m1g15ocpg6qvl2v_400x300.jpg)
49ο Φεστιβάλ Αισχύλεια 2024
Το ιστορικό φεστιβάλ επιστρέφει για μια ακόμη χρονιά στην πόλη της Ελευσίνας | Έναρξη: 30 Αυγούστου στο Παλαιό Ελαιουργείο Ελευσίνας...
Σχόλια χρηστών
Για να συμμετέχετε στην συζήτηση πρέπει να γίνετε μέλη. Λάβετε μέρος σε κάποια συζήτηση κάνοντας roll-over στο αρχικό σχόλιο και πατήστε το κουμπί "Απάντηση". Για να εισάγετε ένα νέο σχόλιο χρησιμοποιήστε την φόρμα στο τέλος της λίστας.